Jak správně pečovat o dřevěné kuchyňské potřeby a nádobí?

27.06.2022

Názory na čištění a obecně péči o dřevěné kuchyňského náčiní a nádobí, jako jsou například dřevěné vařečky, prkénka, misky ap., se často různí.

Je známo, že dřevo ve vodě "bobtná" a proto se namáčení dřevěných výrobků do vody obvykle nedoporučuje. Při dodržení několika zásad je však i tento způsob očištění možný. Pojďme si tedy říci jakým způsobům údržby kuchyňského nádobí dát přednost a jakým se spíše vyhnout.

Ideálně bez vody

Na jemně znečistěný povrch je ideální použít suchou papírovou utěrku. V tomto případě dřevo vůbec netrpí a dle našeho názoru je toto očištění ve většině případů dostačující. Pokud by však došlo k nějakému většímu znečištění a vy byste potřebovali dřevěné nádobí očistit lépe, stačí když si do umyvadla napustíte teplou vodu a přidáte pár kapek jaru. Houbičkou pak povrch omyjete dokud se nezbavíte zbytků potravin. Nemáčejte ho ale ve vodě příliš dlouho, aby zbytečně nenasáklo vlhkost. Použité nádobí pak důkladně od jaru opláchněte a nechte dokonale vyschnout. Nikdy však nádobí nepokládejte na radiátor, vyhřáté trouby nebo do mikrovlnné trouby. Intenzivní teplo může nádobí nenávratně poškodit. 

Zapomeňte na myčku nádobí

Dřevěné kuchyňské nádobí a náčiní rozhodně nemyjte v myčce na nádobí! Mycí prostředky a teplo mohou způsobit vážné defekty, jako jsou změny povrchu, zprohýbání, zkroucení nebo praskliny. Navíc tak zbavujete dřevo oleje či nátěrů, kterými je ošetřeno.

Zatočte s pachy

Pokud by se vám zdálo, že dřevěné výrobky zapáchají zkuste je umýt v teplé mýdlové vodě doplněné o lžičku jedlé sody. jedlou sodu můžete nahradit také octem, kterým nádobí potřete a poté opláchnete čistou vodou. Vhodná je i citronová šťáva a sůl, kterými prkénka a další kuchyňské pomocníky pořádně vydrhnete a poté opět opláchněte.

Dodejte mu ztracený lesk

Jednou za čas potřete dřevěné nádobí jedlým rostlinným olejem. Zabráníte tím pronikání bakterií z jídla do struktury dřeva a současně tím podstatně prodloužíte jeho životnost. Stačí na nádobí kápnout jen pár kapek a ubrouskem rozetřít důkladně do všech míst.